LNB'ler: Nedir ve Nasıl Çalışırlar ?

Turksat

Admin
Yönetici
Katılım
6 Ara 2020
Mesajlar
82
Tepkime puanı
450
Puanları
102
Uydu televizyon, nispeten küçük bir uydu çanağı tarafından yakalanan, binlerce mil uzaktaki uydulardan net, net görüntü ve ses sağlayan, modern teknolojinin bir mucizesidir . Bunu mümkün kılan elektronikler, bazen değiştirilmeleri gerekse de, zaman testine dayanacak şekilde hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer zamanlarda, LNB nizin yeteneklerini yükseltmek isteyebilirsiniz ve bazen bu, tüm LNB yi değiştirmeden yapılabilir. Tek yapmanız gereken LNB'yi değiştirmek .

LNB nedir?​


Bir LNB nasıl çalışır? Bir LNB ile LNBF arasındaki farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aşağıya bakınız…
Bir uydu çanağının çoğu sadece düz metaldir. Herhangi bir elektronik bileşen içeren tek parça metal kolun önündedir. Genellikle bir LNB veya bazen Düşük Gürültülü Blok aşağı dönüştürücü anlamına gelen LNBF olarak adlandırılır. (Uydu TV sisteminize bağlı olarak başka görevleri de gerçekleştirebilir.)

Bir LNB'nin iki önemli işlevi vardır: Düşük gürültülü bir amplifikatördür, yani son derece zayıf uydu sinyalini alıp onu güçlendirir. Aynı zamanda bir blok aşağı dönüştürücüdür, yani süper yüksek uydu frekanslarındaki sinyalleri alır ve onları daha düşük frekanslara dönüştürür. Normal bir kablo üzerinden bir uydu sinyali iletmek için her iki işlev de önemlidir.

Uydu sinyalleri, çanağınıza 22.000 milden fazla yol aldıklarında çok zayıflar. Çanağınızın büyük, yuvarlak, "çanak" kısmı bir mercek görevi görür ve mümkün olduğunca çok sinyali LNB'ye odaklar. LNB bu sinyali güçlendirir ve kabloya gönderir. Başka işlevler de var, ancak sinyal almak kadar önemli değiller.

LNB ve LNBF Arasındaki Fark Nedir?​

Öncelikle terminolojiyi açıklayalım:


Multicom hisse senetleri Single, Twin, Quad ve Octo LNBF'ler
LNB = Düşük Gürültülü Blok aşağı dönüştürücü
LNBF = Düşük Gürültülü Blok aşağı dönüştürücü artı Feedhorn

Feedhorn, temelde gelen sinyali LNB'nin boğazındaki gerçek anten çıkıntısına yönlendiren metal bir hunidir.

LNB'ler ve LNBF'ler uydu çanak antenlerinde kullanılan amplifikatörlerdir. Diğer sinyal amplifikatörlerinde olduğu gibi, aldıkları çok zayıf sinyali alırlar ve onu kullanacak kadar güçlü olacak şekilde büyütürler. Bu, uzaydan gelen mikrodalga sinyalini alıp televizyonlar ve bilgisayarlar için görüntülere ve seslere dönüştürmenin ilk adımıdır.

TASARIM
Basit bir LNB, bir uydu çanağının besleme boynuzuna bağlanır. Bir LNBF, feedhorn'un bir parçası olan daha gelişmiş bir teknoloji parçasıdır. Bu nedenle, bir LNBF, benzer özelliklere sahip bir LNB'den daha küçük olabilir.

FONKSİYON
Kanalları değiştirirken, LNB bir harici motor kullanarak polariteyi değiştirir. Bir LNBF ile, alıcı içine giren voltajı değiştirdiğinde polarite değişir. Bu voltaj kayması, LNBF'nin kendi içinde iki farklı anten probu (yatay ve dikey) arasında gidip gelmesine neden olur.

KULLANIN
Daha büyük, daha eski uydu antenleri genellikle feedhorn'dan ayrı olan eski LNB'leri kullanır. Daha küçük, daha yeni uydu antenleri genellikle daha kompakt LNBF'leri kullanır. Endüstri neredeyse tamamen LNBF'lerin kullanımına geçtiğinden, LNBF'ler zaten tamamen LNB'lerin yerini aldığından, çoğu aslında artık “F” ayrımını bile yapmıyor.
 
Üst Alt